ataköy escort profilleri escort ataşehir bayan ilanları ataşehir escort resimleri ve bilgileri istanbul escort bayan profil sayfası escort beylikdüzü ilanları antalya escort ilanları beylikdüzü escort profilleri escort antalya profil bilgileri escort kadıköy bayanların resimleri kadıköy escort bayan ilanları escort bayan elit profil ilanları şişli escort modellerin profilleri
Mødearkiv | Møde præsentationer | Møde Præsentationer 2014
Møde Præsentationer 2014

Kronologisk oversigt

Klik på mødetitel for at se skriftlige indlæg og præsentationer.

2014
Forurening i vores kalk magasiner - hvad er problemet, og hvordan handler vi?

Abstractsamling 34 - Kalk, Charlotte Riis, Claus Kjoeller, Henriette Kerrn-Jespersen - Henrik Jannerup, Jacob Birk Jensen, Jens Galsgaard, Liselotte Clausen, Per Loll, Peter Tyge, Philip Binning - Mette Broholm 26-11-2014


Boretilsyn

Jette Soerensen, Mikael Joergensen 25-11-2014


Risikovurdering og prioritering af grundvandstruende jordforureninger

Abstractsamling 33 - Risikovurdering, Bente Villumsen, Claus Vangsgaard, Jens Aabling, Kasper Westphal, Katrine Sadowski, Mia Rosman og Niels Doessing Overheu, Poul L. Bjerg 06-11-2014


Det gode udbud

Abstractsamling 32, Carsten Toft Boesen, Jesper Nybo Andersen, Kim Soerensen, Kirsten Ruegge og John Bastrup, Maiken Faurbye, Peter Stig Jacobsen, Erik Petri - Illustration 08-10-2014


Grundvandsbeskyttelse - hvor står vi, og hvordan kommer vi videre?

Bente Villumsen, Morten Soerensen, Stine Bisgaard 02-10-2014


Lossepladser – State of the Art

Abstractsamling - Lossepladser-State of the Art, Anne Thobo Sonne, Charlotte Scheutz 1, Charlotte Scheutz 2, Lizzi Andersen, Nina Tuxen, Peter Kjeldsen 1, Peter Kjeldsen 2, Steen Stentsoe - 1, Steen Stentsoe - 2, Trine Korsgaard 10-09-2014


Grundvandsbeskyttelse og aktuelle initiativer

Bente Villumsen, Christian Thirup, Laerke Thorling og Peter Madsen, Martin Skriver, Nikolaj Ludvigsen, Pernille Stampe Jakobsen, Ulla Lyngs Ladekarl 18-08-2014


Skifergas – energiudnyttelse af undergrunden

Avner Vengosh, Henrik Nicolaisen, Jette Broennum, Marianne Marcher, Niels Schovsbo, Peter Britze og Niels Shovsbo, Soeren Frederiksen, Avner Vengosh 22-05-2014


Erfaringer med dynamiske undersøgelser i Vest Danmark

Anja Melvej, Peter Hoegstad Kelstrup 07-05-2014


State of the Art for ikke-termiske oprensninger i moræneler - workshop - brug metoderne i praksis!

Annika Fjordboege, Charlotte Riis, Knud Dideriksen, Knud Erik Klintk, Neal Durant, Philip Binning 29-04-2014


Hvordan får jeg penge til mit teknologiudviklingsprojekt?

Christian Andersen, Katerina Tsitonaki, Thomas Bjerre, Thomas Elmbaek Knudsen 03-04-2014


Vintermøde 2014
Keynoteindlæg tirsdag 11. marts
Charles Newell

Paneldiskussion onsdag 12. marts
Carsten Christiansen, Køge Kommune
Esben Auken, Geoscience, AU
Maibritt Mose Jensen. MST
Morten Sørnsen, VFJ
Philip Binning, DTU Miljø
Temadag mandag 10. marts - Nye undersøgelsesmetoder
Anders G. Christensen, NIRAS - Geoprobe
Anders G. Christensen, NIRAS - Saturn-2000
Christian Buck, COWI - Probing
Christian Buck, COWI - Underboringer
Gry Sander K Janniche, NIRAS, Flute Liner
Hubert de Jonge. Sorbisense - Fluxsampler
Kim R. Jensen, Arkil - Sonic Drill
Neal Durant, Geosyntec - Real-time High Resolution
Søren Rygaard Lenschow, NIRAS - laser induced flourescens


Spor 1 Spor 2 Spor 3 Spor 4
Modul 1 In situ afværge
Anne Marie Schondelmaier, COWI
Chapman Ross, Geosyntec
Martin Bymose, NIRAS
Workshop 1
Lone Frederiksen, Odense Kommune
Tage Bote, COWI
Klimatilpasning
Anna Tauby, NIRAS
Christian Rundblad, COWI
Ulla Lyngs Ladekarl, ALECTIA

Workshop 2 - BNBO
Christian Thirup, ALECTIA
Lone Kildal Moeller, Skanderborg Kommune
Mette Skougaard, Egedal Kommune
Modul 2 Energirigtig afværge
Bjarke Hoffmark, COWI
Jens-Ole Petersen. DMR
Mads Georg Moeller
Lokal afledning af regnvand LAR
Heidi Birch, ALECTIA
Jens Asger Andersen, Orbicon
Liselotte Ludvigsen og Johanne Urup, Gentofte Kommune og Ramboll

Workshop 4 - Indvindingstilladelser Allan Pratt
Carsten Vigen Hansen, Skanderborg Kommune
Dani Mikkelsen, Frederikssund Kommune
Eskild Lund og Ole Kloster Jacobsen, Lejre Kommune og ALECTIA
Henrik Andersen, Guldborgsund Kommune
Jacob Stokholm Kudsk
Ole Kloster Jacobsen, ALECTIA
Modul 3 Jordhåndtering
Kristian Kirkebjerg, Grontmij
Lars M.Andersen og Tine Repsdort, NIRAS og Reg.Nord
Tina Baastrup Damgaard, HOFOR
Rensning af pesticidforurenet vand
Charlotte Schnmidt og Tove Svendsen, TREFOR og Region Syd
Charlotte Jesper Holm og Jan Kok, Kruger og Veolia
Liselotte Clausen, Kruger

Modul 4 Termisk oprensning
Kresten Andersen, Orbicon
Niels Ploug, Kruger
Thomas Hauerberg Larsen, Orbicon
Nye Emner
Astrid Zeuthen Jeppesen, NIRAS
Christian Andersen, Danske Regioner, Danish Soil Partnership
Katerina Tsotonaki og Katrine Smith, Orbicon og Mst
VVM Indvinding
Henrik Aktor
Jens Rasmussen, HOFOR
Pesticider, raastoffer og raavandkvalitet
Gunnar Larsen, NIRAS
Peter Scharling, COWI
Pia Haugaard Jensen, Region Sjælland
Modul 5

Indeklima
Karin Birn Nielsen, Region Midtjylland
Per Loll, DMR
Tage Bote, COWI

In situ afværge
Charlotte Riis, NIRAS
Dorte Harrekilde, Ramboll
Trine Skov Jepsen, Orbicon
Bæredygtighed
Hanne Nicolaysen Trapp, Envidan
Lonnie Froejk, NIRAS
Ole Silkjaer, TREFOR
Geofysik
Esben Auken, Geoscience, AU
Ingelise Moeller, GEUS
Michael Rosenberg, Aarhus Vand(Video)
Nikolaj Foged, Geoscience, AU
Nikolaj K. Christensen, Geoscience, AU
Pernille Aabye Marker, DTU Miljoe
Troels Norvin Vilhelmsen, Geoscience, AU
Modul 6 Indeklima
Jesper Alroe Steen, NIRAS
Nancy Hamburger, Region Hovedstaden
Rikke Berg Moerch, Horsens Vand
Drift af grundvandsbeskyttelse BNBO
Jacob Birk Jensen, NIRAS
Jens Dyrberg Nielsen og Niels Cajus Pedersen, EnviDan og AArhus Kommune
Ulla Lyngs Ladekarl, ALECTIA


Additiver – udfordringer, risici og muligheder for at finde forureninger
Additiver ATVJogG moede 15012014, Magnus Loestedt 150114, Rolf Johnsen 150114 15-01-2014